För att få delta med en fond på premiepensionens fondtorg så lämnar fondbolagen rabatt på fondavgifterna. Fondrabatten uppgår till 7,6 miljarder kronor 2024. Fondrabatten betalas in till pensionssparare och pensionärer varje år och används sedan till att köpa ytterligare andelar enligt gjorda fondval.
Pengar även från avlidna
Dessutom betalas 826 miljoner kronor in som arvsvinster. Det är pengar från personer som avled förra månaden och inte hade valt efterlevandeskydd för premiepensionen. Arvsvinsterna är i år lägre eftersom dessa pengar fördelas månadsvis från och med 2025.
– Vi betalar i år ut fondrabatter från 2024 som är mer än en miljard kronor högre än förra året, en effekt av det goda börsåret 2024. Däremot är arvsvinsterna lägre i denna körning. Det beror på att arvsvinsterna numera fördelas månadsvis. Den månadsvisa fördelningen innebär en förstärkning av pensionerna eftersom pengarna ligger på pensionsspararnas och pensionärernas konton enligt vald fondfördelning under längre tid, säger Anna Gasslander som är chef för fondhandel på Pensionsmyndigheten.
Handel av nya fondandelar
Köpen av nya fondandelar startar på måndag den 12 maj. Fondbyten som beställs efter torsdag den 8 maj klockan 23:59 genomförs efter avslutad fondhandel, troligtvis på torsdag den 15 maj för de flesta.
Avgift finansierar premiepensionssystemet
För att finansiera administrationen av premiepensionssystemet så tas en årlig avgift av pensionsspararna. Avgiftsuttaget är totalt 574 miljoner kronor 2025 eller 0,025 procent av kapitalet men med ett tak på 151 kronor per sparare, vilket motsvarar cirka 68 kronor per person i genomsnitt.
Fakta om insättningen 2025
(siffror från 2024 inom parentes)
Fondrabatt: 7 617 miljoner kronor (6 522 miljoner kronor)
Arvsvinst: 826 miljoner kronor (7 798 miljoner kronor)
Avgift: -574 miljoner kronor (-529 miljoner kronor)
Total insättning: 7 869 miljoner kronor (13 791 miljoner kronor)
Antal konton: 8 456 000 (8 361 000)
Den kapitalviktade fondavgiften var i genomsnitt 0,12 procent av förvaltat kapital 2024. Utan fondtorgets rabatt hade den genomsnittliga kapitalviktade avgiften istället varit 0,42 procent.
För journalister: vidare information
Johan Andersson, pressekreterare, 072-210 21 63, johan.e.andersson@pensionsmyndigheten.se
Pressjour, kvällar och helger, 010-454 30 00, press@pensionsmyndigheten.se