Sammanfattning
Höjningen av åldersgränserna för grundskyddet inom den allmänna pensionen syftade till att få fler att arbeta längre. Rapporten visar att arbetskraftsutbudet ökade med 3,5 procentenheter, motsvarande 3 800 personer. Sysselsättningen ökade med 1,1 procentenhet, motsvarande 1 200 personer. Effekterna var störst för personer med lägre inkomster, utrikes födda och dem med förgymnasial utbildning.
Trots att åldersgränsen höjts för bara en kort tid sedan syns en ökning i sysselsättningen. Jämfört med andra länders pensionsåldershöjningar är ökningen relativt liten, bland annat eftersom Sverige inte har en tvingande pensionsålder.
För att förstå hur denna och kommande ålderhöjningar kommer att påverka arbetslivet på lång sikt är det viktigt att fortsätta följa och utvärdera utvecklingen.